• jezyk polski
 •  
 • deutsch
 •  
 • english language
 • Z czym wiąże się wymiana okien w domu?

  Wymianę okien należy dobrze zaplanować. Nie jest to proces, który od A do Z załatwimy w kilka godzin. Jeżeli jednak będziemy wiedzieć, z jakimi wyzwaniami się on wiąże i jak się do nich przygotować, kolejne etapy powinny pójść gładko i bez zbędnych komplikacji.

  Wymiana okien krok po kroku

  Od czego zaczynamy? Od dokładnego pomiaru aktualnie posiadanej stolarki okiennej. Jeśli nie jesteśmy przekonani, że sami zrobimy to wystarczająco precyzyjnie, zwrócić się możemy o pomoc do fachowców. Ktokolwiek jednak będzie zajmował się mierzeniem, przed rozpoczęciem tego etapu należy zabrać wszystkie rzeczy z parapetów, a także zdjąć rolety czy żaluzje.

  Kiedy już natomiast zamówiliśmy okna o pożądanych wymiarach i czekamy, aż trafią do nas wraz z monterami, czas przygotować dom lub mieszkanie. Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie przed pyłem. Zdejmujemy więc zasłony i firanki, a meble i sprzęty przykrywamy folią malarską. Jeśli pod oknami znajdują się grzejniki, je również należy zasłonić. W przypadku, gdy wymiana okien dotyczy tylko jednego pomieszczenia, zabezpieczamy drzwi i próg, żeby pył nie roznosił się po innych pokojach.

  Sam montaż okien nie trwa długo. Więcej czasu zajmuje jednak usunięcie starej stolarki oraz prace wykończeniowe po wstawieniu nowej: wstawianie parapetów i szpalet, szpachlowanie. Może się również okazać, że potrzebne będą poprawki malarskie, warto więc mieć farbę w odpowiednim kolorze. Potem pozostanie nam już tylko sprzątanie i cieszenie się nowymi oknami.

  Kiedy najlepiej wymieniać okna?

  O potrzebie wymiany okien wiele osób przypomina sobie późną jesienią albo zimą, gdy odczuwalne stają się efekty niedoskonałości posiadanej stolarki okiennej. Innymi słowy, kiedy w domu lub mieszkaniu robi się zimno i wilgotno. Nie są to jednak warunki sprzyjające sprawnemu montażowi nowych okien. Najlepszy okres to późna wiosna albo początek jesieni, gdy temperatury są wyższe niż 10 stopni, niższe jednak niż 20. Dlatego tak ważne jest planowanie z wyprzedzeniem, o którym wspomnieliśmy na wstępie.

  Powrót do bloga